12 Aralık 2018 Çarşamba

KAPALI PAZAR YERLERİ

  Ahmet ARITÜRK

          siirtte_hur@hotmail.com
         KAPALI PAZAR YERLERİ

SEMT PAZARLARI VE
KAPALI PAZAR YERLERİ

Mervan Gül döneminde, Belediye tarafından Şeyh Hasan mevkiinde bir kapalı Pazar alanı yapıldı. Ancak, Şehir içinde yine de kaçak satış yapan el arabalarına önlem alınamayınca, milyarlarca lira masraf edilerek yapılan Kapalı Pazar alanı terk edildi. Bir ara, garaj olarak kullanılan kapalı Pazar alanının kapısına kilit vurulmasından sonra, o tarihlerden bu yana her gün başka bir alanda seyyar Pazar yerleri kurulmaktadır.

Seyyar Pazar yerleri Güres Caddesi, Tillo Yolu, Ülkü Camii önü, Eski Müftülük yolu ve Kuyumcular Çarşısında icrayı faaliyet yapmaktadırlar. Seyyar pazarların kuruldukları semtlerdeki esnafların işlerini büyük oranda sekteye uğrattıkları da bir gerçektir. Amma, sabit iş yeri sahibi esnaflar, seslerini yükseltemiyorlar. Kavgadan, gürültüden çekiniyorlar.

Öyle ki, seyyar satıcıların bazıları, tezgahlarını adeta sabit iş yerlerinin içine sokmakta, dükkanlarının girişlerini kapatmaktadırlar. Ne hikmetse, kapalı semt pazarları, belediye yönetimlerinin pasiflikleri yüzünden dikiş tutmuyor. Bir ara, Murat Marketin arka cephesi arkasındaki alanda da yine kapalı bir Pazar yeri kurulması için teşebbüse geçildi. Ancak, teşebbüsten öte gitmedi. Oraya da yapılan yatırımlar çöpe gitti.

Oysa kış ve bahar mevsimlerinin yağışlarına karşı en geçerli tedbir, kapalı Pazar alanlarıdır. Yağışlar yüzünden Pazar esnafının ve alışveriş yapan vatandaşların çektikleri sıkıntılar ortada.

Yine Mervan Gül döneminde üstü açık olan ve halk arasında RUS PAZARI olarak bilinen alan, yıktırılarak kapalı alan haline getirildi. Başlangıçta karşı çıkan oranın seyyar esnafı, şimdi hallerinden oldukça memnun. Sanki, küçük bir kapalı çarşı haline gelen bu iş yeri, sadece sabah saatlerinde değil, gecenin belli saatlerinde bile tıklım-tıklım dolmakta.

Aslında, semt pazarlarına yasaklama getirilir ve seyyar satıcılar, kurulacak kapalı pazar yerlerinde ikamete zorlanırlarsa, Rus Pazarında olduğu gibi çok iyi sonuçlar alınacak amma, kısa süreli hesaplar yüzünden buna cesaret edilmiyor. Yetkililere sorarsanız, “seyyar satıcılara yasak getirerek, yüzlerce kişinin geçim kapısını kapatamayız!” diyecekler. Bizim de, yüzlerce kişinin seyyar satıcı tezgahlarının kapanmasına gönlümüz razı değil amma, diyoruz ki, bunları kapalı alanda birleştirmek hem Şehrin genel görünümü için ve sonuç itibarıyla belli bir geçiş döneminden sonra bu işle uğraşanlar için de iyi olacaktır. Şehrimizi ve insanlarımızı gerçekten seviyorsak, seyyar satıcıları, kapalı Pazarlarda tezgah açmaya mecbur etmek için meydana gelebilecek riskleri göze alabilmeliyiz…

Özellikle, yeni seçilecek belediye yönetimine bu konuda önemli bir görev düşecek.

Bookmark and Share

SON YAZILARI

KAPALI PAZAR YERLERİ Televizyonda Bazı Dizileri İzlerken! ZAMAN TÜNELİNDE BİR GEZİNTİ Öldürülmeleri Pahasına Demokrasi! DEVLETİMİZE SİTEM ETMEYELİM! Yüksil ki, Yerin Bu Yer Değildir! İKİ LİDER ARASINDAKİ BARİZ FARKLAR! Dindar Olmayan Gençler! MEHDİ KİM! Türk Ordusu İstemiyor!

YORUMLAR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com