12 Aralık 2018 Çarşamba

SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS VE SİİRT´İN ŞANSSIZLIĞI…

2012-01-20 - 20:32
SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS VE SİİRT´İN ŞANSSIZLIĞI…

Bir ara Kültür Bakanlığı, bütün illerde SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASIN TESPİTİ konusunda çalışmalar yürütülmesi için Valilikler kanalıyla, İl Kültür Müdürlüklerine talimatlar göndermişti. Doğrusunu isterseniz, Şehir olarak Siirt’in SOMUT OLMAYAN KÜLTÜRÜNÜN TESPİTİ KONUSUNDA ŞANSSIZLIĞI VARDIR. Bunun sebebi de, geçmiş yıllarda, Şehrimizde Arapçanın bozma bir lehçesi olan (SİİRTÇE)nin dil olarak kullanılmasıdır. Şehrimizde, 1950’li yıllar öncesinde Türkçe bilen, Türkçe konuşan insan sayısı oldukça azdı. Siirtlilerin çoğu, adını “SİİRTÇE” olarak tanımladığımız ARAPÇA BOZMASI bir LEHÇEYİ dil olarak kullanılırdı. Cumhuriyet öncesi dönemlerde Şehrimizde medreselerde ARAPÇA ÖĞRENİMİ yapılmakla birlikte, medreselere devam edenlerin sayıları, oldukça azdı. Siirt Arapçasını (SİİRTÇE), kitap Arapçası olarak kullanmak ise imkânsız gibi. Bu bakımdan, HALK EDEBİYATI olarak tanımlanabilecek mâniler, türküler, şarkılar, destanlar, atasözleri, hikâyeler yok gibi görünür. Oysa biz, gerçeğin bu olmadığını yakinen bilenlerdeniz.

Şehrimizde, artık bozma Arapça (SİİRTÇE) diliyle konuşanların sayıları da giderek azalmaktadır. Siirt’in yerli Arap Aileleri, okullarda zorluk çekmesinler diye, çocuklarıyla evlerinde TÜRKÇE konuşmaktadırlar. Bunun sonucu olarak, SİİRTÇE bilenlerin sayıları giderek düşerken, son 25 yılda, köylerden, yapılan göçler sonucu, KÜRTÇE KONUŞMA ön plâna çıktı. Terör öncesi yıllarda Şehre gelerek yerleşen Kürt aileler, Arap aileler arasında asimile olurlardı. Terör öncesinde gelen ailelerin hemen hepsi, SİİRTÇE KONUŞURLAR. Amma, terör sonrası yoğun olarak başlayan göç, işi tersine çevirdi. Şimdi, Arap kesimi, Kürt kesimi içinde asimile olmakta.

Şehir olarak, Siirt’in köklü bir kültürü vardı. Bu kültür, gelenek ve göreneklerine de yansımıştı. “Vardı, yansımıştı” diyoruz. Yani, mişli geçmiş bir zaman diliminden bahsetmekteyiz. Siirtli Araplar, bugün somut olmayan kültürel miraslarını tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıyadırlar. 1950’li yılların öncesinde yoğun olarak uygulanan örf, adet ve gelenekler, halk türküleri, şarkıları, mânileri, deyimleri tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Biz, kendi çabamızla bir SİİRTLE İLGİLİ ANEKDOTLAR kitabı yayınladık. Siirt’e ait örf, adet ve gelenekleri, özet halinde sunarak gelecek kuşaklara aktarmak istedik. Elimizdeki dokümanlarla, bu kitabın hacmini iki-üç katına çıkarmamız mümkün. Amma, baktık ki bu çalışmalarımız kimselerin umurunda değil. Siirt’in somut olmayan kültürel mirasının namusu bizden sorulmayacağına göre, biz de hızımızı kestik, “öyle gelmiş, öyle gider!” dedik.

Diyeceğimiz şu ki, “somut olmayan kültürel miras” bakımından, Siirt Şehri, en zengin şehir merkezlerinden biridir. Ancak, daha önce bu Şehirde kullanılan lisanın bozuk lehçe bir Arapça (SİİRTÇE) olması ve bu kültürü ortaya çıkarmak azminde olanların bulunmaması, olanların da desteklenmemesi sebebiyle, gerçeğin tam zıddı bir izlenim ortaya çıkmaktadır.



Bu Haber 11975 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

   Uğur GEYLANİ 2012-08-09

 
 ÖNCELİKLE BİR SİİRTLİ OLARAK KONUŞMUŞ OLDUĞUMUZ ARAPÇA HAKKINDAKİ OLUMSUZ TASVİRLERİNİZİ ŞİDDETLE ELEŞTİRİYORUM...LİTERATÜRE SİİRTÇE DİYE BİR DİL KOYMAYI DÜŞÜNENELER ŞUNU BİLSİNLERKİ BUNU BAŞARAMAYACAKLAR...ARAPÇAMIZI LİSANI BOZUK BİR LEHÇE OLARAK TASVİR EDİYORSUNUZ...LİSANI DÜZGÜNLEŞTİRMEYE DAİR BİR İCRAATINIZMI VAR Kİ ARAPÇAMIZI LİSANI BOZUK BİR DİL GÖRÜYORSUNUZ...HEM LİSANI BOZUK OLMAYAN DİL Mİ KALDI,GÜNÜMÜZDE....


Anektodlar Kategorisine Ait Diger Haberler

SEYAHATNAMELERDE SİİRT (KÂTİP ÇELEBİ) SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS VE SİİRT´İN ŞANSSIZLIĞI… SİİRT’İN ESKİ ÇARŞILARI IL IZZE UL IKRAM ŞENOK! O ZAMAN, İSTANBUL´A GÖNDER! ATATÜRK....A....ATATÜRK! BEN, BAŞINI BÜKMÜŞTÜM! OKULDAN KAYTARMANIN YOLU ÖKÜZ Kİ, HEM NE ÖKÜZ! SİİRTLİ´NİN TEŞEKKÜR BORCU! MEYİL ADRESİ OLSAYMIŞ! KERAMET, NOHUTLARDA! EY HARAMZADELER! ÜÇKÂĞITÇI EMANETÇİYİ NASIL OYUNA GETİRDİLER KITELLERİ (İÇLİ KÖFTE) ÇİĞ ÇİĞ YEMİŞ… ŞEMSİYE MUHABBETİ ARKAMDA YÜRÜMEK ŞEREFİ SANA YETMİYOR MU? KÖTÜLER İÇİN CENAZE TELKİNİ! BELEDİYELER GİTSİN, ENCÜMENLER KALSIN! HACI AMCAMDAN BAŞKA KİMSE B.K YEMESİN! MAL ALMAYA GİTTİ, BÜTÜN PARAYLA PİYANGO BİLETİ ALDI TAZİYESİNE GİTMEK LÂZIM! ÖLECEĞİME ÜZÜLMÜYORUM AMA HACI, SEN BURADA KAL! YEMEK AZ OLUNCA... BERGİL, MERGİL YOK, MOTORDUR, MOTOR! SENİ DE BOŞARIM AMA İNEĞİ BIRAKMAM! BEŞŞO MU, BEŞŞO ÇOK SADIK BİR KÖPEKTİR! SEN BENİMKİMİ YIKA, İKİ KAT PARA VEREYİM! KENDİ YEMEĞİ, BOĞAZINDAN GEÇMEYEN PİNTİ SİİRTLİ KIZLARI SİZE, ANNELERİ BANA! EKMEKLE BERABER, PEYNİR! YİNE G.TÜ BOKLU BİR TAVUK OLSUN! İMDAT FRENİ İLE KAHVE İSTEMENİN BEDELİ! HELALSE İÇİYORUZ, HARAMSA, YAKIYORUZ! EŞEĞE TERS BİNDİRİLEREK ŞEHİRDE DOLAŞTIRILAN AĞA! VE ALEYKÜMÜSSELAM, BAKAN BEY! MALA MINE, EL VELEYE! USTANIN G.TÜ BİLE USTA! BİLEZİKLER, NE GÜNE DURUYOR!

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar



HABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com