14 Kasım 2018 Çarşamba

SENDİKALI OLMAK İSTİYORLAR

2014-01-18 - 16:28
SENDİKALI OLMAK İSTİYORLAR

SİİRT BELEDİYESİNİN TAŞERON İŞÇİLERİ
SENDİKALI OLMAK İSTİYORLAR

Siirt Belediyesine bağlı Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde taşeron şirket tarafından yürütülen temizlik işlerinde çalışan 206 işçiyi temsilen oluşturulan heyet,  işçilerin özlük haklarının yanı sıra diğer haklarının korunması amacıyla sendikal bir çatı altında bir araya gelmek ve bu talepleri destek vermesi amacıyla Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ı ziyaret etti.

5393 sayılı Belediye yasasının 48. Maddesi gereğince Siirt Belediyesine bağlı Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde temizlik işlerini yürüten taşeron şirketi bünyesinde çalışan 206 işçi arasından seçilen 20 kişilik heyet, özlük haklarının yanı sıra diğer haklarının korunması amacıyla sendikalaşmak, çalışma sürelerinin sona ermesinin ardından tazminat alabilmek yanında son 4 aydır bağlı oldukları taşeron şirket tarafından maaşlarında yapılan kesintilere çözüm bulunması amacıyla Siirt Başkanı Selim Sadak’ı ziyaret ederek destek talebinde bulundu.

Siirt Belediye Başkanlığı makamında gerçekleşen ziyarette işçilere adına konuşan Lezgin Tepe, kendisinin ve birçok arkadaşının 10 yılı aşkındır Siirt Belediyesinin temizlik işlerini yürüten taşeron firmalarında çalıştıklarını  ifade ederek, daha önceki dönemlerde emeklerinin karşılığının zamanında  ödenmemesinden dolayı hiçbir esnaftan  alışveriş yapamadıklarını, ancak  Belediye Başkanlığı görevine Selim Sadak’ın  geldiği günden itibaren durumlarının düzeldiğini taşeron firmalarında çalışan tüm işçilere, belediyenin kadrolu işçi ve memurları gibi maaşlarını zamanında almaya başladıklarını   belirterek, bunun da Siirt Belediye Başkanı ve yönetiminin emeğe, emekçiye ve ailelerine verdiği değerden kaynaklandığını söyledi. “Bu anlamda daha önceki dönemlerde bizlere emeğimizi vermeyen yönetimler bizleri, bizlere ettikleri dualar ile çalıştırmaya çalıştırırken, bizler bu dönemde isteyerek çalışıyoruz. Temizlik işçilerinde çalışan 206 işçi olarak Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ve yönetiminin görev süresi dolmadan özlük haklarımızın yanı sıra diğer haklarımızın korunması amacıyla sendikalaşmak istiyoruz” diyen işçi temsilcisi, son 4 aydır bağlı oldukları taşeron şirket tarafından maaşlarında yapılan kesintilere de çözüm bulunmasını talep etti.

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’a ve yönetimine, kentte başta emekçiler arasında olmak üzere Siirt’te yaşayan tüm kesimler arasında ayrımsız yaptığı hizmet ve katkılardan dolayı teşekkür eden işçi sözcüsüne cevap olarak  Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak da yaptığı konuşmada göreve geldikleri günden bu yana Siirt(te bulunan tüm kesimlere ayrımsız, eşit ve kaliteli bir hizmet çabası içinde olduklarını,  bunun yanı sıra toplum en onurlu kesimleri arasında yer alan Temizlik emekçilerinin haklarının zamanda ödenmesi ve yaşanılabilir bir gelirlerinin olması için yasal mevzuatlar çerçevesinde tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirterek, “temizlik emekçilerinin yaptığı hizmet karşılık aldıklarını ücrettin her zaman yetersiz olduğunu söyledim. Keşke yasal mevzuatlar ve imkânlar emekçiye  emeğinin karşılığını almasına  müsaade etseydi. Anacak var olan imkânlar ile bu arkadaşlarımıza sadece % 20 lik bir artış sağlaya bildik. Temizlik emekçilerinin örgütlenerek sendikalaşma taleplerini destekliyorum. Ancak konuyla ile ilgili yasal mevzuattın bunu izin verip vermediğini şu anda araştırıyoruz.  Eğer yasal bir engel yoksa görev sürem tamamlanmadan sendikanın kurulmasına her desteği vereceğiz.   Tazminat olayı ve maaş kesintilerinin bizimle bir ilgisi bulunmamasına rağmen konuyla ilgili olarak taşeron firma yetkilileri ile görüşeceğiz. Ve sorunun en kısa çözümü için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bu anlamda emekçilerin kendilerine gösterdiği teveccüh ten dolayı teşekkür ederim” dedi.Bu Haber 1731 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Belediye Haberleri Kategorisine Ait Diger Haberler

GEÇMİŞ DÖNEMİN TÜM BORÇLARINI ÖDEYECEĞİZ REKTÖR ERMAN´A NEZAKET ZİYARETİ SENDİKALI OLMAK İSTİYORLAR SİİRT BELEDİYESİNE HACİZ! HATALI KARARINDAN DÖNDÜ GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ 4 KM LİK YENİ İÇME SUYU HATTI PARKLARDA GÜZ DÖNEMİ AĞAÇ BUDAMA ÇALIŞMASI 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ZİYARETİ ÇEVRE VERGİSİNDE SON GÜN 29 KASIM SİİRT BELEDİYESİNİN 2014 YILI MALİ BÜTÇESİ İMAR KÜLTÜRÜ OLUŞMASI LAZIM FIRIN VE LOKANTALARDA ZABITA DENETİMİ MEZARLIKLARDA DÜZENLEME İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI SİİRT BELEDİYENİN 2014 MALİ YILI BÜTÇESİ HASSASİYET İÇİN ÖDÜL DÖNEMİ ÖĞRENCİLER ÇEVRE TEMİZLİĞİ KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLECEKLER DAHA TEMİZ BİR SİİRT İÇİN EL-ELE YENİ OTOGAR BİNASI İÇİN ÇARŞAMBA GÜNÜ TEMEL ATILACAK DİYALİZ HASTALARINI ZİYARET BELEDİYEDEN, MUHTARLARA BİLGİSAYAR TEKRAR FAALİYETE SOKULDU ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR CAZİBE MERKEZİ OLDU 121 YAŞINDAKİ HASAN GEZER BELEDİYENİN İFTAR ÇADIRINA İLGİ ÇÖP KONTEYNIRLARI DEZENFEKTE EDİLDİ 25 OTOBÜS HHATI ALACAK 4 YENİ ARAÇLA GÜÇLENDİRDİ SİİRT BELEDİYESİNİN ÖDENEKLERİNE KONULAN BLOKE KALDIRILDI İLK İFTARDA DUALAR KALICI BARIŞ İÇİN AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE HİBE EDİLDİ SICAK ASFALT ÜRETİMİNE BAŞLANDI RAMAZAN DENETİMLERİ BAŞLADI BARIŞA HAMALLIK YAPAMAYA DEVAM EDECEĞİZ ORHAN DOĞAN KENT PARKI HALK VE ESNAF ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR HAŞERELERLE MÜCADELE! ELEKTRİK DİREKLERİ ÇİÇEK AÇTI!

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com