14 Kasım 2018 Çarşamba

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU

2013-11-19 - 23:54
HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU

İlimiz Halk Sağlığı Müdürlüğü 20 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle halkın bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi açısından basın metni yayınladı.

Söz konusu basın metni aşağıya çıkarılmıştır:
KOAH
( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

Dünyada 50 MİLYON kişiyi etkileyen ve her yıl 3 MİLYON kişinin ölümüne neden olan KOAH hava yollarında tıkanmaya neden olan ve nefes darlığına yol açan kronik bir hastalıktır.

En başta sigara olmak üzere zararlı gaz, duman ve tozlara maruz kalmaya bağlı olarak gelişen bir hastalıktır.

KOAH’ın anlamı nedir?

KOAH, Kronik (müzmin) Obstrüktif  (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

KOAH nasıl bir hastalıktır?

Akciğerlerimizdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefes alıp verme, bilhassa nefes verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile karakterize süreğen bir hastalıktır.

Toplumsal açıdan önemli bir hastalık mıdır?

Kesinlikle. Çünkü kişiyi zamanla başkalarının desteğine bağımlı hale getirmekte, malul etmekte, kalıcı işgücü kaybına yol açmakta ve yıllarca çok pahalı tedavi maliyetleri getirmektedir. Tüm dünyada erişkinlerde en sık rastlanan hastalıklardan birisidir.

Belirtileri nelerdir?

Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi yakınmalara yol açar. Ancak, bu şikâyetler ani başlayıp, kısa süren, gelip-geçici bir şekilde olmayıp, aylarca, yıllarca devam eden ve giderek artma gösteren bir seyir izler. Uzun yıllar sigara içmiş bir kişide genellikle önceleri yokuş ve merdiven çıkarken kendini gösteren bir nefes darlığı başlar. Zamanla bu durum ilerler ve düz yolda da solunum sıkıntısı ortaya çıkar. Hatta istirahatta ve gece uykudan uyandıran, uyutmayan nefes darlığı şekline ilerler. Kişi nefes darlığından dolayı tuvalete gidemez, ev içinde dolaşamaz, yemeğini yiyemez, konuşamaz hale gelebilir. Normal günlük işlerini kendi başına göremeyip, başkalarının destek ve bakımına muhtaç duruma düşebilir. Nefes darlığı dışında öksürük ve balgam çıkarma bulunabilir. Öksürük gündüz olduğu kadar geceleyin de olur ve hastanın uykusunu engeller. Devamlı öksüren ve öksürdükçe balgam çıkaran bu hastalar maalesef çevredeki kişiler tarafından sevimsiz ve itici bulunan bir duruma düşmektedirler. Bu hastaların nefes alıp vermeleri sırasında hırıltı, hışırtıya benzer bir ses etraftan da duyulabilir. Bazen balgamda kan gelebilir. Nefes darlığına bağlı olarak uyku, beslenme bozulabilir, harcanan enerji artar. Bunun sonucunda hasta kilo kaybedip, zayıflamış, düşkün bir hale gelebilir. İleri dönemlerde oksijen yetersizliğinden morarma, aşırı yorgunluk, güçsüzlük, kalp yetmezliği, kalpte ritim bozuklukları gelişebilir.

KOAH kimlerde görülür?

En sıklıkla uzun yıllar sigara içmiş, 50-60 yaşlarındaki erkeklerde görülmekle birlikte, sigara içen kadınlarda da görülmektedir. Çok nadiren sigara içmeyen kişilerde ve daha erken yaşlarda da rastlanabilir.

Hastalığın sigarayla ilişkisi ne kadardır?

Teorik olarak nadir istisnaları varsa da aslında bu hastalık sadece sigara içenlerde görülür. Sigaraya erken başlayanlarda, uzun yıllar sigara içenlerde, günde daha fazla sayıda sigara içenlerde daha erken ve daha ağır görülür. Sigarayı bırakanlarda ise hastalığın seyri değişir ve ilerleme hızı yavaşlar. Ancak sigaraya başlar başlamaz kendini belli etmez. Uzun yıllar sigara içen kişide hiç bir belirti vermeden sinsi sinsi ilerler. İleri yaşlarda ortaya çıktığında ise iş işten geçmiştir ve yapacak fazla bir şey kalmamıştır. Çünkü tedaviyle hastalık tamamen düzeltilemez.

Her sigara içen kişide KOAH oluşur mu?

Hayır. Sigara içenlerin yarısından fazlasında gizli olarak KOAH bulunmakla birlikte, sigara içen her dört kişiden birisinde hastalık aşikârdır. Ancak, sigara içenlerden kimde hastalık görülecek kimde görülmeyecek bunu hastalık ortaya çıkmadan önce bilme imkânımız olmadığından potansiyel olarak sigara içen her kişi KOAH adayıdır.

Nasıl teşhis edilir?

Hastalığın belirtileri maalesef uzun yıllar ortaya çıkmadığından erken teşhis, çoğu zaman mümkün değildir. Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma gibi yakınmaları olan ve sigara içen orta-ileri yaştaki herkes KOAH açısından uzman gözüyle değerlendirilmelidir. Ancak, sadece muayene ile hastalık fark edilemeyebilir. Radyografiler (röntgen), solunum fonksiyon testleri gibi diğer yardımcı tanı yöntemleri gerekli olur.

KOAH' ın tedavisi var mıdır?

KOAH'lı hastalarda yakınmaları azaltan, hastalığın ilerleyişini yavaşlatan tedaviler vardır. Ancak, halen var olan hiçbir tedavi akciğerde oluşmuş olan hasarı geri döndüremez ve hatta, hastalığın ilerleyişini tamamen durduramaz.

KOAH’ın yol açtığı ikincil sağlık sorunları nelerdir?

KOAH kendisi bir taraftan hastanın yaşam kalitesini bozarken, diğer taraftan kalp yetmezliği, kalpte ritim bozuklukları, zatürree ve akut bronşit atakları, depresyon gibi birçok önemli hastalığın gelişmesine yol açar.

KOAH tedavisi nasıldır?

KOAH'ta tedavi üç türlüdür. Biri: hastalığın ilerlemesini yavaşlatan tedavi (asıl tedavi); diğeri: hastalığın seyrini değiştirmeyen, ancak hastanın şikayetlerini azaltan tedavi (rahatlatıcı, semptomatik, palyatif tedavi) ve üçüncüsü ise: KOAH' lı hastanın geri kalan mevcut kapasitesini en iyi kullanmasını sağlayıp yaşam kalitesini artırmaya dönük tedavidir (rehabilitasyon).

Akciğerlerinizi düşünmek için kendinize zaman ayırın... Hayat için solumak... Sizin sorumluluğunuzdur!
                                                                                                                             HALK SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜBu Haber 4594 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Sağlık Kategorisine Ait Diger Haberler

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU SİİRT HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU KURTALAN DEVLET HASTANESİ´NDE İLK KEZ GUATR AMELİYATI KURTALAN DEVLET HASTANESİNE 4 UZMAN HEKİM ATANDI SİYAH POŞET VE GAZETE KÂĞIDINA HAYIR KAMPANYASI 3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ 1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİ EĞİTİM VE SINAV DUYURUSU SİİRT´TE SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİLİNÇLENDİRİLDİ SICAKLAR KONUSUNDA HALK UYARILDI JAPON DOKTORLARININ YÖNTEMİYLE AMELİYAT DEVLET HASTANESİNE 15 UZMAN HEKİM ATANDI POLİSLER DÜN DE KAN VERDİ! SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU FONKSİYON TEST CİHAZI ALINDI HAYALİ HASTA GİRİŞLERİ İLE VURGUN! SAFRA KESESİNDEN 278 TAŞ ÇIKTI SİİRT´E İMPLANT YAPILAMAZ MI? AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİNE EĞİTİM VERİLECEK SİİRT DEVLET HASTANESİ´NE 9 UZMAN DOKTOR ATANDI. KAPALI YÖNTEMLE BÖBREK TAŞLARI AMELİYATLARI DAMACANALARDAKİ VE PET ŞİŞELERDEKİ SULAR KONTROL EDİLİYOR MU OKULLARIN YEMEKHANE VE KANTİNLERİ ARALIKSIZ DENETLENİYOR SİGARA DENETİMLERİ SÜRÜYOR DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLANIYOR 8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ SORUNLARINIZI ALO170´E SORUP, ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com