15 Aralık 2017 Cuma

HAYATIM SPOR, SPORUM HAYATTIR

2012-12-10 - 00:56
HAYATIM SPOR, SPORUM HAYATTIR

 Siirt Üniversitesi tarafından “Hayatım Spor, Sporum Hayattır.” isimli bir proje hayata geçirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen proje 12 ay devam edecek.


Projenin amaçları şu şekilde sıralanabilir: spor yoluyla sosyal uyum, üniversite çatısı altında organize edilecek çeşitli faaliyetleri içeren bu proje ile üniversite ile halk arasında bir köprü oluşturmak; üniversiteyi sosyal sorumluluk projelerinde il düzeyindeki önemli aktörlerden biri haline getirmek; üniversite tarafından organize edilecek proje faaliyetleriyle sosyal, kültürel, coğrafi, ekonomik ve fiziksel faktörler dolayısıyla dezavantajlı durumda olan gençlerin sosyal hayata katılımlarını artırmak; gençlerin spor ahlakı ile donanmasını sağlamak; dolayısıyla ekip ruhunu, disiplini, sosyal uyumu öğrenmelerini mümkün kılmak, dezavantajlı durumda olan gençlerin sportif faaliyetlerle özgüvenlerini artırmak, gençlerin aileleri ile ve sosyal çevreleri ile iletişimini artırmak, sosyal çevreye intibakını güçlendirmek; spor yapma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve bu alışkanlığın görünürlüğünü mümkün kılarak örnek teşkil etmesini sağlamak; spor yapma alışkanlığı vesilesiyle gençlerin sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı ve bağımlılık yapan alışkanlıklardan korumak, sosyal yaşamın dışında kalmış gençleri sosyal yapının bir parçası haline getirmek, sportif aktiviteler vesilesiyle bir araya getirilen gençleri ek aktivitelerle (gezi, festival v.s.) motive etmek, gezi faaliyetleriyle proje katılımcısı gençlere;  ülkemizin gerek milli manevi değerler yönüyle, gerekse turistik değerler yönüyle önemli yerlerini görebilme fırsatı tanımak.

Bu proje kapsamında, 200 Kişilik Yamaç Paraşütü Eğitimi, 50 kişilik Futbol Okulu, 50 Kişilik Basketbol Okulu, 50 Kişilik Masa Tenisi Okulu, 50 Kişilik Badminton Okulu, 50 Kişilik Güreş Okulu, 50 Kişilik Voleybol Okulu, 50 Kişilik Tekvando Okulu, 50 Kişilik Judo Okulu, 50 kişilik Atletizm Okulu, 50 Kişilik Satranç Okulu kapsamında sportif eğitim faaliyetleri yapılacaktır.

Tüm bu eğitimlerde hedefimiz kabiliyetli gençleri tespit edip daha yoğun ve profesyonel bir çalışma ortamına yönlendirmek olacaktır. Öncelikle sosyal uyumlarını ve kişisel gelişimlerini hedeflediğimiz bu gençlerin geldikleri ortamda örnek teşkil etmeleri bizim için en büyük ve önemli hedef olacaktır. Bunun yanı sıra spor becerilerini geliştirmeleri il bazında ülke bazında ve uluslararası düzeyde sportif bir temsil yeteneği kazanmaları uzun vadeli hedefler arasındadır. Bu amaçla kabiliyeti itibariyle inkişaf eden öğrenciler eğitmenleri tarafından üniversiteye bildirilip daha profesyonel düzeyde eğitim almaları sağlanarak elit sporcu yetiştirme hedefini de yakalamak sağlanacaktır.

Bu çalışmalar sonunda 650 kişilik bir grup eğitilmiş olacak.

Siirt Üniversitesi’nin kampus alanında aletli jimnastik yapılması amacıyla üniversite öğrencilerinin, üniversite personelinin, ailelerin ve çocukların günün herhangi bir saatinde spor yapabilmelerini teşvik etmek amacıyla spor aletleri alınacak. Üniversite kampusuna da sportif bir hava katılması temin edilecek.

Proje Katılımcıları için Nemrut Gezisi düzenlenecek.

Dezavantajlı olarak nitelendirilen gruplardan seçilen gençlerin tanımasını ve görmesini özellikle istediğimiz ve olumlu yansımalarını daha önceki tecrübelerden edindiğimiz Çanakkale’ye bir gezi düzenlenecek. Gezide önemli turistik yerlerin gezilmesinin yanı sıra Çanakkale şehitliği gezilip milli ve manevi değerlerin vurgulanması sağlanacak.

Projenin finalinde Üniversitemizin yöneticileri, Siirt’in idari ve mülki amirlerinin, katılımcıların ailelerinin ve proje personelinin katılacağı; müzik, şiir dinletisi ve kısa tiyatro oyunları ve ödül töreninden oluşan bir “Proje sonu final etkinliği”  düzenlenecek.

Hedef gruplara çalışmaları ve proje süresi boyunca psikolog eşliğinde psiko-sosyal destek ve motivasyon içerikli destek hizmetleri sunulacak. Özellikle psikolojik destekle gençlerin özgüvenlerini artırılması, daha sağlıklı düşünmesinin temin edilmesi, kişisel gelişimine katkı sunulması mümkün olacak.  
Üniversitemizin kampus alanına Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerinin yapacağı etüt çalışmaları sonucunda projesi yapılacak olan Gençlik ve İzci Evi inşası gerçekleştirilecektir.


Bu Haber 2033 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Gençlik ve Spor Kategorisine Ait Diger Haberler

AMATÖR SPOR KULUPLERİ YANINDA MİLLİ SPORCULARA DA DESTEK VERECEK GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR HAYATIM SPOR, SPORUM HAYATTIR GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN DUYURU GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN DUYURU YAZ SPOR OYUNLARI

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com