20 Kasım 2018 Salı

BOTAN EFSANESİ, YİNE BÜYÜLEDİ

2013-12-30 - 20:22
BOTAN EFSANESİ, YİNE BÜYÜLEDİ

Siirt’in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini, kültürel dokusunu dansın diliyle anlatan Botan Efsanesi (Siirt Valiliği Gösteri Sanatları Topluluğu) İstanbul lansmanı Bahçeşehir Kültür Sanat  Merkezi’nde yaptı. Büyük bir halk kitlesinin izlediği Botan Efsanesi, izleyenleri adeta büyüledi.

Ev sahipliğini Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı geceye; Siirt Valisi Ahmet Aydın, Siirt Milletvekili Arif Demirkıran,    Osman Ören, İstanbul Vali Yardımcısı Hayrullah Sun, Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş, Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer, Siirtli iş adamları, STK Temsilcileri, davetliler ve çok sayıda Başakşehirli katıldı.

Siirtli öğretmen, öğrenci ve esnaflardan oluşan Botan Efsanesi, BKSM’de sahne performanslarıyla göz doldurdu. 45 kişiden oluşan Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu,  halk oyunlarını tiyatral olarak sundu. BKSM’de izleyicilerin alkışlarla eşlik ettiği gösteride grup; Grani, Halef, Segavi, Karakistan, Kızlar, Huruke, Genimo, Helala, Maşallah, Bablekan, Govend, Çaçan, Kevanjer, Hazale, Dellocan ve Mizansel gibi Siirt yöresine ait oyunları sahneledi. Büyük bir halk kitlesinin izlediği Botan efsanesi izleyenleri yine büyüledi.

İstanbul’daki biletli ilk gösterisi olan Botan Efsanesi, oyunları yanında, kostümleri ile de beğeni topladı.

İsmini, Dicle Nehri’nin bir kolu ve yaşamın ilk yeşerdiği yerlerden biri olan Botan Çayı’ndan alan topluluk, Siirt Valisi Ahmet Aydın’ın himayesi ve destekleriyle 9 ay önce kuruldu. Botan Efsanesi, halk oyunları gösterisi şiirlere ve türkülere konu olan Botan Çayı’ndan başlayarak, astronomi bilimlerinin zengin değerlerine sahip olan Güneş Hadisesi’ni anlatan üç dilli şehrin kültürünü konu alıyor.

Gecenin sonunda selamlama konuşması yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal: “Bu kadar güzel bir gösterinin ardından konuşmak çok zor. Bu salon her zaman sizlere açıktır, tekrar sizi izlemek isteriz. Valimizi tebrik ederim. Kardeşlik bu olsa gerek. Bu gösteriyi izleyip de Siirtlileri sevmeyen olamaz” dedi.

Siirt Valisi Ahmet Aydın ise yaptığı konuşmada “bu grupla ne kadar övünsek azdır,” dedi. Vali Aydın sözlerini şöyle tamamladı: "Siirt'in yaşayan 3 kültürünü tanıtmak amacıyla Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu'nu valiliğimiz bünyesinde kurduk. Siirt'in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini günümüze dansla taşıdık. Bu büyük kültürü ne kadar tanıtsak azdır” dedi.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,  gruba destekleri için Vali Ahmet Aydın’a çiçek takdim etti. Başkan Uysal ve Vali Aydın grubunun Sanat Yönetmeni Sezgin Aydın’a çiçek  takdim etti.Bu Haber 385 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Güncel Haberler Kategorisine Ait Diger Haberler

3 DİLDE HİZMET VERİYOR VALİ AYDIN, STKLARI ZİYARET ETTİ İŞ KAZASINDA YARALANMA KARNE HEYECANINA ORTAK OLDU KADER ERTEM OLAYI İLE İLGİLİ BİN 200 KİLO KÜFLÜ TAVUK İMHA EDİLDİ SİİRT´İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE SİİRT BİR SES VER DERNEĞİ ÖĞRENCİLER BUGÜN KARNELERİNİ ALACAKLAR BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 38,5 MİLYON TL AKTARILACAK ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ TÜM BEL SENDEN BAŞKAN SADAKA PLAKET KİMESİZ ÇOCUKLAR, VALİ KONAĞINDA SİLAH VE MÜHİMMAT BULUNDU ÜÇ DİLLİ MEHTERAN KURTALAN´DA SİLAHLI KAVGA ERUH YÖRESİNDE MÜHİMAT ELE GEÇİRİLDİ FUHUŞ OPERASYONU SERTİFİKALARI VERİLDİ SANIKLARA 23 YIL CEZA EMEKLİ OLDULAR ADINI KADER KOYMUŞLAR TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI SİİRT FISTIĞININ BİLGİSAYARLI GÖRÜ SİSTEMİ KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK SİLAHLA ÖLDÜRÜLMÜŞ BULUNDU HALK EĞİTİM VE TOPLUM MERKEZİ ESKİTİLMİŞ KILIÇ SAHNELENDİ 10 OCAK İDARECİLER GÜNÜ ELEKTRİKLERİNİ KESMEK KONUSUNDA TAVİZSİZ ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ MEVLİD KANDİLİ İDRAK EDİLDİ MEVLİD KANDİLİ MESAJI SİİRT ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI MENENGİÇ KAHVESİ KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI SOUTHERN ÜNİVERSİTELERİ SİİRT´TE 3 BİN ÖĞRENCİYE GİYECEK RAĞITILDI ETİN UCUZLAMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYOR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com