20 Kasım 2018 Salı

PETROL ÜRETİMİNE BAŞLANDI

2014-01-04 - 16:01
PETROL ÜRETİMİNE BAŞLANDI

ERUH DOĞU SADAK-1 PETROL ARAMA KUYUSU'NDA
PETROL ÜRETİMİNE BAŞLANDI

Türkiye’nin en kaliteli Petrolunun bulunduğu Eruh Bayıryüzü Köyü, Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu'nda sondaj çalışmaları tamamlanarak, petrol üretimine başlandı.

Kuyuda üretime geçilmesi nedeniyle, yılın ilk gününde Vali Ahmet Aydın, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu ve Eruh kaymakamı Levent Yazıcı ile birlikte Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu'nda incelemelerde bulundu.

Aladdin Middle East Petrol Arama Şirketi yetkilisi Jeoloji Mühendisi Hüseyin Yıldırım’dan bilgi alan Vali Ahmet Aydın, Siirt’in Eruh İlçesine bağlı Bayıryüzü köyünde 42,3 gravite değerindeki kaliteli Petrolun bulunduğu Doğu Sadak-1 arama kuyusunda, sondaj kulesinin çıkarılması ve At başının yerleştirilmesi işlemleri tamamlanarak, üretime geçildiğini’ belirtti.

Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu'nda günde tahminen 200 varil ham petrolün çıkarılacağını belirten Vali Aydın, “1 Ocak 2014 tarihinde üretime başlanan kuyudan çıkarılan Petrol, önce sahada üretim tanklarına alınıyor. Daha sonra, Tankerlere Batman ilinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı  (TPAO)’na ait tesislere boşaltılarak burada işleniyor.” dedi.

Valilik olarak her türlü alt yapı desteğinin sağlanacağını ifade eden Vali Aydın, 2,5-3 aylık üretim testlerin sonucunda, buradaki rezerv miktarının yeterli seviyede olması halinde, bölgede İkinci ve üçüncü kuyularda açılabilir. Bunun için gerekli lokasyon çalışmalarına başlandı.  İnşallah bu çalışmalar ilerledikçe çok daha iyi sonuçlar alacağız. Siirt’imizin makus kaderi değişecek. Aladdin Middle East Petrol Arama Şirket çalışanlarına teşekkür ediyorum. Üretimin; Ülkemize, ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra Vali Aydın ve beraberindeki heyet, Petrol kuyusunun açılışını yaptı. Özel Firma yetkilileri de elde edilen ilk petrolü kapalı bir kap içinde Vali Ahmet Aydın’a hediye ettiler.

Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu'nda incelemelerini tamamlayan Vali Aydın ve beraberindeki heyet, daha sonra Bayıryüzü Köyünü ziyaret etti.

Köydeki vatandaşlarla bir araya gelen Vali Aydın, köylülerin sorun ve taleplerini dinledi. Kendileri ile sohbet etti.

Bayıryüzü Köy sakinleri de ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Köy sınırları içinde Petrol bulunmasının son derece önemli olduğunu ve bundan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek, çözüm süreciyle birlikte bölgede çok önemli sosyal ve ekonomik gelişmeler olduğunu ifade ederek,  yetkililere teşekkür ettiler.Bu Haber 332 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Güncel Haberler Kategorisine Ait Diger Haberler

3 DİLDE HİZMET VERİYOR VALİ AYDIN, STKLARI ZİYARET ETTİ İŞ KAZASINDA YARALANMA KARNE HEYECANINA ORTAK OLDU KADER ERTEM OLAYI İLE İLGİLİ BİN 200 KİLO KÜFLÜ TAVUK İMHA EDİLDİ SİİRT´İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE SİİRT BİR SES VER DERNEĞİ ÖĞRENCİLER BUGÜN KARNELERİNİ ALACAKLAR BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 38,5 MİLYON TL AKTARILACAK ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ TÜM BEL SENDEN BAŞKAN SADAKA PLAKET KİMESİZ ÇOCUKLAR, VALİ KONAĞINDA SİLAH VE MÜHİMMAT BULUNDU ÜÇ DİLLİ MEHTERAN KURTALAN´DA SİLAHLI KAVGA ERUH YÖRESİNDE MÜHİMAT ELE GEÇİRİLDİ FUHUŞ OPERASYONU SERTİFİKALARI VERİLDİ SANIKLARA 23 YIL CEZA EMEKLİ OLDULAR ADINI KADER KOYMUŞLAR TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI SİİRT FISTIĞININ BİLGİSAYARLI GÖRÜ SİSTEMİ KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK SİLAHLA ÖLDÜRÜLMÜŞ BULUNDU HALK EĞİTİM VE TOPLUM MERKEZİ ESKİTİLMİŞ KILIÇ SAHNELENDİ 10 OCAK İDARECİLER GÜNÜ ELEKTRİKLERİNİ KESMEK KONUSUNDA TAVİZSİZ ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ MEVLİD KANDİLİ İDRAK EDİLDİ MEVLİD KANDİLİ MESAJI SİİRT ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI MENENGİÇ KAHVESİ KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI SOUTHERN ÜNİVERSİTELERİ SİİRT´TE 3 BİN ÖĞRENCİYE GİYECEK RAĞITILDI ETİN UCUZLAMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYOR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com