20 Kasım 2018 Salı

KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI

2014-01-12 - 23:39
KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI

BELEDİYE BAŞKANI SADAK
KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın girişimleriyle, Almanya'nın kuzeybatısında, Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Bielefeld kentinde Türkiye'den göç eden aileler arasında 85 yıldır devam eden kan davası barışla noktalandı.

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Bacini köylüleri arasında 1929 yılında başlayan ve 50 kişinin hayatını kaybettiği kan davasında husumetli aileler bir araya getirildi. Avrupa'da yaşayan çeşitli Kürt Sivil Toplum Kuruluşları ve Yezidi Federasyon üyelerinin araya girmesiyle taraflar bir araya getirildi. Düzenlenen törende konuşan Selim Sadak, bu barışın Türkiye'de toplumsal barışa vesile olması temennisinde bulundu. Sadak, "Artık cahiliye, kölelik, aşiretçilik dönemi bitti. Yaklaşık 90 yıldır süren bu davadan palazlananlar oldu, analar gözyaşı döktü. Yetim kalanlar oldu. Sonunda Bacini barışı sağladı. Bu barış kadınların barışıdır. Sıra büyük barıştadır. 2014 yılı çözüm ve barış yılı olacaktır. Bu barışın ülkemizde tüm tutsakların bırakılmasına vesile olmasını diliyorum. Kimse Kürtlerin barışından, özgürlüğünden korkmasın" dedi.

Sadak, konuşmasının ardından kan davası nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerini tek tek kürsüye çağırdı. Daha sonra KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zeki Şengali barış töreninde bir konuşma yaptı. Şengali, "Barış için verdiğimiz mücadeleyi yükseltmeliyiz. Bu topluma kan davası zihniyetini bilinçli olarak soktular. Topluma empoze ettiler. Özgürlük mücadelesi ardından onların bu sistemi alt üst oldu. Bu barış, hem birliğimizi güçlendirecek hem de bizleri birbirimize düşürmek isteyenlere bir cevap olacaktır" diye konuştu.

Barış yemeğine Avrupa'da yaşayan Bacini köylülerinin yanı sıran Avrupa'da yaşayan Kürt ve Türk Sivil Toplum Kuruluşu temsilci ve üyeleri, yazarlar, Kürt siyasetçi ve Yezidi Federasyon temsilcileri katıldı.

Tören, konuşmaların ardından tarafların el sıkışması ve verilen yemekle sona erdi.Bu Haber 2329 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Güncel Haberler Kategorisine Ait Diger Haberler

3 DİLDE HİZMET VERİYOR VALİ AYDIN, STKLARI ZİYARET ETTİ İŞ KAZASINDA YARALANMA KARNE HEYECANINA ORTAK OLDU KADER ERTEM OLAYI İLE İLGİLİ BİN 200 KİLO KÜFLÜ TAVUK İMHA EDİLDİ SİİRT´İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE SİİRT BİR SES VER DERNEĞİ ÖĞRENCİLER BUGÜN KARNELERİNİ ALACAKLAR BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 38,5 MİLYON TL AKTARILACAK ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ TÜM BEL SENDEN BAŞKAN SADAKA PLAKET KİMESİZ ÇOCUKLAR, VALİ KONAĞINDA SİLAH VE MÜHİMMAT BULUNDU ÜÇ DİLLİ MEHTERAN KURTALAN´DA SİLAHLI KAVGA ERUH YÖRESİNDE MÜHİMAT ELE GEÇİRİLDİ FUHUŞ OPERASYONU SERTİFİKALARI VERİLDİ SANIKLARA 23 YIL CEZA EMEKLİ OLDULAR ADINI KADER KOYMUŞLAR TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI SİİRT FISTIĞININ BİLGİSAYARLI GÖRÜ SİSTEMİ KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK SİLAHLA ÖLDÜRÜLMÜŞ BULUNDU HALK EĞİTİM VE TOPLUM MERKEZİ ESKİTİLMİŞ KILIÇ SAHNELENDİ 10 OCAK İDARECİLER GÜNÜ ELEKTRİKLERİNİ KESMEK KONUSUNDA TAVİZSİZ ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ MEVLİD KANDİLİ İDRAK EDİLDİ MEVLİD KANDİLİ MESAJI SİİRT ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI MENENGİÇ KAHVESİ KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI SOUTHERN ÜNİVERSİTELERİ SİİRT´TE 3 BİN ÖĞRENCİYE GİYECEK RAĞITILDI ETİN UCUZLAMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYOR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com