20 Kasım 2018 Salı

MENENGİÇ KAHVESİ

2014-01-12 - 23:44
MENENGİÇ KAHVESİ

Siirt 56 Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Derneği tarafından Ulusal Ajans'a sunularak kabul edilen 'Menengiç kahvesi yapıyorum istihdamın önünü açıyorum' adlı proje ile gençlere Siirt kahvesinin nasıl yapılacağı anlatıldı.

Proje koordinatörü Vehip Emrah ve dernek üyelerinin katılımıyla Siirt Gençlikevi'nde düzenlenen uygulamalı eğitimde, Siirt'te doğal şartlarda yetişen menengiçin tavada kavrulduktan sonra havanda dövülerek kahve yapılması anlatıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Siirt 56 Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Emrah, Avrupa Birliği tarafından yapılan proje ile Siirt kahvesi ürettiklerini söyledi. Emrah, hammaddesi Siirt'te bulunan menengiç kahvesi üretimi ile bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Proje kapsamında ilk etapta 8 aylık bir çalışma sonucunda 10 gencimize istihdam sağladık. Toplam maliyeti 4 bin 200 euro olan bu proje ile aynı zamanda Siirt'in kahvesini ürettik. Öncelikli kahvenin hammaddesi olan menengiç, Siirt'te bolca bulunuyor. Bu hammaddeyi işleterek ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz. 8 aylık proje sonunda Siirtli gençlere uygulamaları olarak kahve yaparak kendilerini bu mesleğe adapte etmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki aylarda daha kapsamlı bir çalışma ile Siirt'in kahvesini tesisleştirecek proje üretimine geçmeyi hedefliyoruz. Çünkü Siirt'te doğal olarak yetişen ve bolca bulunan menengiç kahve için çok önemli bir hammaddedir. Sağlığa da faydası bulunan bu ürünü kahve yapımında kullanabilirsek Siirt ekonomisine de fayda sağlayacaktır" dedi.

Siirt kahvesinin Brezilya'nın Rio kahvesinden çok daha kaliteli olduğunu belirten dernek yöneticisi Alaattin Güven, projenin tutması durumunda küçük ambalajda kendi neskafesini üreterek piyasaya satabileceğini söyledi.

Yaklaşık 30'a yakın kursiyerin katıldığı uygulamalı eğitimde, menengiçin nasıl kahveye dönüştürüldüğü anlatıldı.Bu Haber 2455 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Güncel Haberler Kategorisine Ait Diger Haberler

3 DİLDE HİZMET VERİYOR VALİ AYDIN, STKLARI ZİYARET ETTİ İŞ KAZASINDA YARALANMA KARNE HEYECANINA ORTAK OLDU KADER ERTEM OLAYI İLE İLGİLİ BİN 200 KİLO KÜFLÜ TAVUK İMHA EDİLDİ SİİRT´İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE SİİRT BİR SES VER DERNEĞİ ÖĞRENCİLER BUGÜN KARNELERİNİ ALACAKLAR BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 38,5 MİLYON TL AKTARILACAK ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ TÜM BEL SENDEN BAŞKAN SADAKA PLAKET KİMESİZ ÇOCUKLAR, VALİ KONAĞINDA SİLAH VE MÜHİMMAT BULUNDU ÜÇ DİLLİ MEHTERAN KURTALAN´DA SİLAHLI KAVGA ERUH YÖRESİNDE MÜHİMAT ELE GEÇİRİLDİ FUHUŞ OPERASYONU SERTİFİKALARI VERİLDİ SANIKLARA 23 YIL CEZA EMEKLİ OLDULAR ADINI KADER KOYMUŞLAR TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI SİİRT FISTIĞININ BİLGİSAYARLI GÖRÜ SİSTEMİ KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK SİLAHLA ÖLDÜRÜLMÜŞ BULUNDU HALK EĞİTİM VE TOPLUM MERKEZİ ESKİTİLMİŞ KILIÇ SAHNELENDİ 10 OCAK İDARECİLER GÜNÜ ELEKTRİKLERİNİ KESMEK KONUSUNDA TAVİZSİZ ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ MEVLİD KANDİLİ İDRAK EDİLDİ MEVLİD KANDİLİ MESAJI SİİRT ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI MENENGİÇ KAHVESİ KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI SOUTHERN ÜNİVERSİTELERİ SİİRT´TE 3 BİN ÖĞRENCİYE GİYECEK RAĞITILDI ETİN UCUZLAMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYOR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com