20 Kasım 2018 Salı

KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK

2014-01-14 - 20:29
KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI
KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çocuk gelin Kader Erten’in ölümüyle ilgili davaya müdahil olmak istediklerini açıkladı.

Bakan İslam, AKP Grup Toplantısı öncesi basın mensuplarının Siirt'te ölü bulunan 14 yaşındaki çocuk gelin Kader ile ilgili sorularını cevapladı. Bakan İslam, davaya müdahil olmak istediklerini belirterek, "Çocuk koruma altına alınabilir mi diye girişimde bulunduk. Kader'in ailesi çocuğa bakabileceğini söyledi. Geçen yıl doğum kontrolüne gittiğinde yaşının küçük olduğu anlaşılmış. Çocuğa yardım edeceğiz. Evde bakım ücreti vereceğiz. Biz bu konuda yerel ve ulusal siyasetle birlikte çalışmaya hazırız" ifadesini kullandı.
Bu arada Siirt Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri de olayın yaşandığı mezraya giderek Kader’in ailesiyle görüşmelerde bulundu.

Bu arada, kızın ailesi olayın cinayet olup olmadığının biran önce belirlenmesini istedi. Kader Erten'in Çatak'ın Atlıhan Köyü'nde oturan 56 yaşındaki babası Musa Erten 8 çocuğundan beşincisi olan Kader'in eşi ile severek evlendiğini ve mutlu olduğunu, neden intihar ettiğini de anlamadığını söyledi. Kızının ölüm olayının aydınlatılmasını istediğini belirten baba Erten, "Kızımın tabancayla değil av tüfeği saçmasıyla öldüğü bana Diyarbakır'daki otopsi sonucunda belgeli olarak verildi. Kızımı acıyla toprağa verdik. Kızımın ölüm olayının aydınlatılmasını istiyorum. Eğer kızım kendi canına kıymışsa kimseye diyeceğim birşey yok. Ancak biri vurmuşsa katili ortaya çıkarana kadar bu olayın peşini bırakmayacağım. Ayrıca kızım görücü usulüyle değil eşi ile severek evlendi. Hatta kızım verilmemesi halinde sevdiği Mehmet Atak'a kaçacağını bile söylemişti. Bizde bunun üzerine kızımızı evlendirdik" dedi.

Eşi ile birlikte köydeki evlerinde taziyeleri kabul eden 42 yaşındaki Suna Ertan da kızının ölüm olayının aydınlatılmasını istedi. Anne Ertan, ciğerlerini yandığını ve bu olayın bir an önce aydınlatılmasını istediklerini belirtirken, kızının 1997 doğumlu olduğunu bildirdi

Diğer taraftan Giresun Üniversitesi (GÜ) Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Siirt'in Pervari ilçesinde küçük yaşta evlendirilip, erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci bebeğinin ölümünün ardından evinde tabancayla vurulmuş halde bulunan 14 yaşındaki Kader Erten'in yaşadıkları için kınama mesajı yayınladı.

Rektör Attar,  kadın milletvekillerinin  sessiz kalışı, kadın örgütlerinin tepkisizliği ve kadın akademisyenlerin  olay karşısındaki duyarsızlığının düşündürücü olduğunu ifade ederek, TBMM'nin benzer olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirleri almasını istedi.

Üniversitenin internet sayfasında yayınlanan mesajda, Yapraktepe köyünde, 11.5 yaşında evlendirilip, 12.5 yaşında anne olan Kader Erten'in, erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci bebeğinin ölümünün ardından evinde tabancayla vurulmuş halde bulunduğunu, ardından da sessizce toprağa verildiğini anlatan Rektör Prof. Dr. Aygün Attar şu görüşlere yer verdi:

"Hem iki kız çocuğa sahip bir anne, hem bir kadın, hem de bir üniversite rektörü olarak bu olayın yüreğimde açtığı yarayı tarif edemiyorum. Henüz 12 yaşındayken, annelik gibi büyük bir sorumluluğun altına atılan Kader'in ve ülkemizde adı bilinmeyen binlerce 'Çocuk Gelinlerin' yaşadıklarını kendim yaşamış gibi, büyük bir üzüntü duydum. Çocukluğunu dahi yaşamasına izin verilmemiş küçücük, gencecik bir kızın 2 yıl içinde 2 çocuk doğurmaya itilmesi, öldürülmesi çirkin ve üzücü bir olaydır. Daha açmamış bir gonca gülün, önce anneliğe sonra ölüme terk edilmesi, toplumun bazı kesimlerinde hala daha kadınlarımıza ve kızlarımıza gereken değerin verilmediğini gözler önüne sermektedir. Üniversite sıralarında oturma hakkına kavuşamamış, belki ilerde doktor olup yüzlerce çocuğun dünyaya gelmesini sağlayacak olan Kader önce anne, sonra ölü bedeni ile toprak olmaya layık görülmüştür. Ne yazıktır ki, ölümünün ardından birkaç saat geçmeden, cenaze namazı dahi tertip edilmeden ve bir insan olduğu hiçe sayılarak, o küçücük bedeni gece yarısı sessizce toprağa verilmiştir. Kader'e yapılanlara bakıldığında, bir çocuğa, bir kadına, bir insana bu yapılanların canilikten başka bir açıklaması olamaz."

Attar açıklamasını şöyle tamamladı:

"Ülkemizde hala kızlarımızın okumasına izin verilmiyor ve çocuk yaşta sahte hastane raporları ile evlilik gerçekleştiriliyorsa, bu konuda herkesin üzerine düşen suçluluğu hissetmesi gerekmektedir. TBMM'nin, bu olayların tekrar yaşanmaması için kalıcı önlemler alması gerekmektedir. Kader'e yapılanların ardından, kadın milletvekillerimizin sessiz kalışı, Türkiye'de ve dünyadaki kadın örgütlerinin tepkisizliği ve kadın akademisyenlerimizin bu olay karşısındaki duyarsızlığı da oldukça düşündürücüdür. Her fırsatta kadına şiddetin ve kadın erkek eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için mücadele eden Giresun Üniversitesi olarak, bu olayı, bu olayda parmağı olan tüm canileri, bu olaya sessiz kalabilen herkesi esefle ve şiddetle kınıyor, Kader'e yapılan bu caniliğin toplumda gerekli tepkiyi en kısa zamanda görmesini umut ediyor ve bir daha asla yaşanmamasını diliyorum."Bu Haber 2340 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Güncel Haberler Kategorisine Ait Diger Haberler

3 DİLDE HİZMET VERİYOR VALİ AYDIN, STKLARI ZİYARET ETTİ İŞ KAZASINDA YARALANMA KARNE HEYECANINA ORTAK OLDU KADER ERTEM OLAYI İLE İLGİLİ BİN 200 KİLO KÜFLÜ TAVUK İMHA EDİLDİ SİİRT´İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE SİİRT BİR SES VER DERNEĞİ ÖĞRENCİLER BUGÜN KARNELERİNİ ALACAKLAR BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 38,5 MİLYON TL AKTARILACAK ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ TÜM BEL SENDEN BAŞKAN SADAKA PLAKET KİMESİZ ÇOCUKLAR, VALİ KONAĞINDA SİLAH VE MÜHİMMAT BULUNDU ÜÇ DİLLİ MEHTERAN KURTALAN´DA SİLAHLI KAVGA ERUH YÖRESİNDE MÜHİMAT ELE GEÇİRİLDİ FUHUŞ OPERASYONU SERTİFİKALARI VERİLDİ SANIKLARA 23 YIL CEZA EMEKLİ OLDULAR ADINI KADER KOYMUŞLAR TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI SİİRT FISTIĞININ BİLGİSAYARLI GÖRÜ SİSTEMİ KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK SİLAHLA ÖLDÜRÜLMÜŞ BULUNDU HALK EĞİTİM VE TOPLUM MERKEZİ ESKİTİLMİŞ KILIÇ SAHNELENDİ 10 OCAK İDARECİLER GÜNÜ ELEKTRİKLERİNİ KESMEK KONUSUNDA TAVİZSİZ ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ MEVLİD KANDİLİ İDRAK EDİLDİ MEVLİD KANDİLİ MESAJI SİİRT ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI MENENGİÇ KAHVESİ KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI SOUTHERN ÜNİVERSİTELERİ SİİRT´TE 3 BİN ÖĞRENCİYE GİYECEK RAĞITILDI ETİN UCUZLAMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYOR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com