20 Kasım 2018 Salı

TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI

2014-01-15 - 21:25
TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI

TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI
ETKİNLİKLE KUTLANDI

Tarım Eğitim-Öğretiminin 168. yılı Siirt üniversitesi konferans salonunda yapılan etkinlikle kutlandı. Etkinlik saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip BAKIR tarımın tarihçesi, gelişim aşaması, tarımsal metotlar ve ziraat eğitimin Türkiye’deki gelişim aşamalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Prof. Dr. Galip BAKIR’ın ardından kürsüye gelen Ziraat Fakültesi bahçe bitkileri bölümü 1. sınıf öğrencisi Gülten ERASLAN ziraat eğitiminin nasıl olması gerektiğine ve bu eğitimden beklentilerine değindi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Siirt Şube başkanı Zeki ERDEN ise tarımsal eğitimin önemine değinirken artan nüfusla birlikte şuan verilen eğitim bile ileride yetersiz kalacağını belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından kısa bir müzik dinletisi verildi.

Müzik dinletisinden sonra kürsüye gelen konuşmacı Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN “Tarım, İnsan ve Eğitim” konulu sunumunu yaptı. Seyit Mehmet Şen meslekleri doğuran temel faktörün ihtiyaç olduğunu tarımsal üretim ihtiyacının da ziraatçılığı doğurduğunu belirtti. Tarımı gelişmemiş sanayi ülkesi olmadığını, sanayisi gelişmiş ülkelerin tarımının da sanayiyle paralel olarak geliştiğini bu gelişimin devam etmek zorunda olduğunu kaydetti. İyi yetişmek ve donanımlı olmak kaydıyla hiçbir ziraatçının boşta gezmeyeceğini her zaman aranan insanlar olacağını söyledi. 

Seyit Mehmet ŞEN: “Türkiye tarım üretiminde dünyada söz sahibi bir ülkedir bunu sağlayan da ziraatçılardır. Türkiye artık kendi tohumunu üretebilecek seviyededir. Buna karşın bizim tarımsal açıdan Avrupa ile yarışabilmemiz için tarımla uğraşan kişi sayısını % 10’un altına indirmemiz gerekir. Bu sayı Fransa’da % 8, Amerikada % 2 dir.” dedi. 

Kutlama etkinliği yapılan kokteylin ardından sona erdi.Bu Haber 6008 Defa Okundu
Bu Haberi Paylaş

YORUM EKLE

 

 
  Ad Soyad
 

Yorum

       İsim Yazılmayan Yorumlar Onaylanmayacaktır.
   

YORUMLAR

Güncel Haberler Kategorisine Ait Diger Haberler

3 DİLDE HİZMET VERİYOR VALİ AYDIN, STKLARI ZİYARET ETTİ İŞ KAZASINDA YARALANMA KARNE HEYECANINA ORTAK OLDU KADER ERTEM OLAYI İLE İLGİLİ BİN 200 KİLO KÜFLÜ TAVUK İMHA EDİLDİ SİİRT´İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE SİİRT BİR SES VER DERNEĞİ ÖĞRENCİLER BUGÜN KARNELERİNİ ALACAKLAR BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 38,5 MİLYON TL AKTARILACAK ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ TÜM BEL SENDEN BAŞKAN SADAKA PLAKET KİMESİZ ÇOCUKLAR, VALİ KONAĞINDA SİLAH VE MÜHİMMAT BULUNDU ÜÇ DİLLİ MEHTERAN KURTALAN´DA SİLAHLI KAVGA ERUH YÖRESİNDE MÜHİMAT ELE GEÇİRİLDİ FUHUŞ OPERASYONU SERTİFİKALARI VERİLDİ SANIKLARA 23 YIL CEZA EMEKLİ OLDULAR ADINI KADER KOYMUŞLAR TARIM EĞİTİM-ÖĞRETİMİNİN 168. YILI SİİRT FISTIĞININ BİLGİSAYARLI GÖRÜ SİSTEMİ KADER ERTEN OLAYINA MÜDAHİL OLACAK SİLAHLA ÖLDÜRÜLMÜŞ BULUNDU HALK EĞİTİM VE TOPLUM MERKEZİ ESKİTİLMİŞ KILIÇ SAHNELENDİ 10 OCAK İDARECİLER GÜNÜ ELEKTRİKLERİNİ KESMEK KONUSUNDA TAVİZSİZ ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ MEVLİD KANDİLİ İDRAK EDİLDİ MEVLİD KANDİLİ MESAJI SİİRT ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI MENENGİÇ KAHVESİ KAN DAVALILARINI BARIŞTIRDI SOUTHERN ÜNİVERSİTELERİ SİİRT´TE 3 BİN ÖĞRENCİYE GİYECEK RAĞITILDI ETİN UCUZLAMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYOR

Çok Okunanlar

Çok YorumlananlarHABER YORUMLARI

KUR´AN-I KERİMİN IŞIĞINDAN ÖĞÜTLER (ADEM)´DE AŞURE ETKİNLİĞİ 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK 23 NİSAN BU YIL SİİRT´TE FARKLI KUTLANACAK SİİRT ÜNİVERSİTESİ TAŞINIYOR ŞİİRLER YOĞURT FESTİVALİ VALİ MUSA ÇOLAK, GÜL AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU SiiRT ´DELi REMZi´NiN CENAZESiNDE BULUŞTU BAYKAN´DA PİŞMANİYE ÜRETİMİ!

Anketler

Sitemizin Yeni Tasarımını beğendiğiniz mi?
Evet
Hayır
Kararsızım
Kötü

Gunluk Gazeteler

Copyright © 2011 SiirtteHurriyet.com