BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
22:55:00 2014-01-23

SİİRT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. MURAT ERMAN’DAN
BASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman tarafından dün Üniversitenin Kezer yerleşkesinde (basını bilgilendirme toplantısı) düzenlendi.

Basın toplantısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Birinci, Genel Sekreter Doç. Dr. Cahit Pesen ve Öğretim Görevlisi Mucir Altuncu katıldı.

Toplantının amacı hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Erman, amaçlarının basın mensuplarıyla bilgi alışverişinde bulunmak, Üniversitenin çalışmaları ve kaydettiği aşamalar konusunda basın aracılığıyla Siirt halkını bilgilendirmek olduğuna vurgu yaptı.

Öğrenci sayısı 6021’e ulaştı

Siirt Üniversitesinde 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında eğitim ve öğretim gören öğrenci sayısının, ek yerleştirmelerle 6021’i bulduğunu belirten Rektör, 311 akademik ve 238 personelle üniversite mensuplarının sayılarının 7 bine yaklaştığını vurguladı.

Yüksek ihtisas yapan mezunlar

Üniversite olarak, akademik personellerini,  kendi mezunlarından karşılamak istediklerini belirten Rektör Erman bunun için birçok anabilim dallarında yüksek ihtisas imkanı yarattıklarını, bugün için, 56 SİÜ mezununun kendi üniversitelerinde yüksek ihtisas yaptıklarını belirtti. Bir üniversitenin, kendi akademik personellerini, kendi mezunlarından sağlayabilmesinin avantajlarına vurgu yapan Rektör, bunun yanında, başka üniversitelerden de yüksek ihtisas öğrencileri aldıklarını anlattı.

100’e yakın SİÜ mezununun, başka üniversitelerde ihtisas yaptıklarına da vurgu yapan Rektör, mevcut öğrencilerin yüzde 50’sinin Kezer yerleşkesinde, diğerlerinin Merkezdeki fakülte ve yüksek okullarda eğitim ve öğretim gördüklerine söyledi.

Tıp ve Hukuk Fakültesi için çalışmalar

Rektör Prof. Dr. Murat Erman, Siirt Üniversitesi bünyesinde Tıp ve Hukuk Fakülteleri kurulması yolundaki çalışmalarının devam ettiğini belirtirken, bu konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaretlerinde de dile getirdiklerini ve Cumhurbaşkanından bu konuda destek sözü aldıklarını anlattı.

Tıp Fakültesi için İl Nüfusunun yeterli olmadığını, konuyla ilgili yaptıkları taleplerinde daha önce ilçelerimiz konumunda olan Batman ve Şırnak’ı da nüfusa dahil ettiklerini, bunun, Siirt için bir hak olduğunu düşündüklerini söyleyen Erman her iki fakülte için çalışmalarını ısrarla sürdüreceklerini vurguladı.

Yabancı Üniversitelerle İşbirliği

Amaçlarının Siirt Üniversitesini, bir Dünya Üniversitesi yapmak olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Murat Erman, bunun için başta ABD olmak üzere bazı ülkelerdeki üniversitelerle iş birliği içine girdiklerini, bu şekilde öğrencilerine eğitimlerinin bir kısmını yabancı ülke üniversitelerinde yapmak imkânı sunarak çift diploma almalarına olanak sağladıklarını, bu konuda Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki bazı üniversitelerle görüşmelerinin olduğunu anımsattı.

Yurt Dışından Öğrenci sağlamak

Üniversite olarak amaçlarından birinin de yurt dışından öğrenci alarak, ülkeler arası etkinliklere katkı sağlamak ve bu yolla Siirt’in adını duyurmak olduğunu belirten Rektör Erman Çin, Hindistan ve Malezya gibi ülkelerle işbirliği yapıp çok sayıda yabancı öğrenciyi Siirt Üniversitesine çekmek istediklerini anlattı.

Yurt için talep

2014-2015 yılında yeni açılacak fakülte ve bölümlerle Kezer yerleşkesinde öğrenci sayısının bugünün iki katına çıkabileceğini belirten Rektör Erman bunun için Yurt Kur’dan 1000 kişilik bir yurt binası taleplerinin olduğunu, şu an için Siirt Merkezde ve Kezer yerleşkesinde yurtlarda bulunan yurtların toplam 1600 öğrenci kapasiteli olduğunu söyledi.

Öğrencilerin ulaşım sorunu

Özellikle Kezer yerleşkesinde okuyan öğrencilerin üniversiteye geliş ve gidişte sorunlar yaşadıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Murat Erman, konunun çözümü için Valilik, belediye başkanlığı ve şehir içi dolmuşçulukla ilgili kooperatiflerle görüştüklerini, hemen herkesin sorunlarının haklılığında mutabık olduğunu ancak, soruna çözüm noktasında hiçbir katkı sağlanmadığını üzüntüyle dile getirdi.

Belediye tarafından satın alınan yeni otobüsler için, özellikle Yurt binalarının ve kampüsün arasında çalışacak dolmuş hatlarının ivedilikle açılması gerektiğini belirten Rektör, bu konudaki taleplerinin basın aracılığıyla yetkililere bir kere daha iletilmesini isteyerek “yeter artık, öğrencilerimizi mağdur etmesinler” dedi.

Siirt Üniversitesi Konukevi

Siirt Üniversitesi Kezer yerleşkesinde kurulan 40 yatak kapasiteli konuk evini de basın mensuplarına gezdiren Rektör Erman, konukevinde, çocuklarını ziyaret için Siirt’e gelen öğrenci ailelerinin, yine başka illerden Şehrimize gelen akademisyenlerin ve kamu personellerinin talep etmeleri ve boş yatak bulunması durumunda, belli bir ücret karşılığında ikamet etmelerinin mümkün olacağını belirti.

SİÜ Kültür ve Eğitim Vakfı

Siirt Üniversitesinin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla (Siirt Üniversitesi Kültür Eğitim ve Geliştirme Vakfı) adı altında bir Vakıf kurduklarını belirten Prof. Dr. Murat Erman, Vakfın kuruluşunun hızlandırılması amacıyla kurucuların Üniversitenin akademik personelleri arasından tespit edildiğini, vakfın kurulma aşamasının tamamlanmasından ve faaliyete geçmesinden sonra, vakıf çalışmalarına katkı sunacaklarına inandıkları işadamlarına, bürokratlara ve Siirt severlere üye olmaları için teklif götüreceklerini söyledi.

Yaşayan Diller Enstitüsü

Üniversite bünyesinde kurulan Yaşayan diller enstitüsünü 2014-2015 yılında hizmete sokmayı amaçladıklarını belirten Rektör Erman başta Siirt Arapçası ve Kürtçe olmak üzere Bölgemizin kaybolan dilleri arasında yer alan Hertvince ve Süryanice gibi dillerin yaşatılması için üniversite olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını anımsattı.

Rektör Erman’a teşekkür

Siirt Üniversitesinin kaydettiği aşamaları, yapılan ve yapılması gereken çalışmaları hemşerilerimize iletmeye aracı olmaları amacıyla düzenlediği basın toplantısında Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın değindiği konulardan bazılarını özet olarak sunmağa çalıştık. Siirt Üniversitesiyle ilgili halkı bilgilendirmek konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı hemşerimiz Rektör Prof. Dr. Sayın Murat Erman’a teşekkür ederiz.


Bu haber  17203  kere okundu